Skjutprogram

DatumTävlingPlatsArr.  
10/6 LörGevär, PRS 4
11/6 SönNybörjare, 10-13Slättingebygd
- '' -Kretsmskp MilsnabbMönsterås
12/6 MonSerieban 2Lag 1
- '' -Krets 2, milsnabbHemmabana
17/6 LörSSM MilSnabb 2023Mönsterås Dok.
18/6 SönSSM , milsnabbKalmar Södra krets Dok.
- '' -Nybörjare, 10-13Slättingebygd
19/6 MonKrets 3, milsnabbHemmabana
- '' -Serieban 3Lag 2
25/6 SönMörrumskottet, nationell precision Mörrum Dok.
26/6 MonKrets 4, milsnabbHemmabana
- '' -Serieban 4 & KM PrecisionLag 3
30/6 FreSvartkrut SM 30 Juni -2 Juli.JämjöJämjö
1/7 LörSvartkrut SM 30 Juni -2 JuliJämjöJämjö
- '' -Gevär, Duell 1&2
2/7 SönNybörjare, 10-13Slättingebygd
- '' -VimmerbyträffenVimmerby Dok.
- '' -Svartkrut SM 30 Juni -2 JuliJämjöJämjö
8/7 LörGevär, PRS-22lr 6
15/7 LörIPSC Hagel 15-16/7 (banan bokad hela veckan)Slättingebygd
23/7 SönSemesterskjutning, kl.0800Slättingebygd
24/7 MonDuell 7/8Lag 4
29/7 LörGevär, Långhåll-22lr 1
31/7 MonDuell 9/10Lag 1
5/8 LörGevär, Duell 3&4
7/8 MonSerieban 5 & KM Int finpistolLag 2
- '' -Krets 1, precisionHemmabana
8/8 TisSMGöteborg
10/8 TorLandslagsuttagning, fält (SM) Dok.
12/8 LörGevär, Långhåll-22lr 2
14/8 MonKrets 2, precisionHemmabana
- '' -Serieban 6Lag 3
21/8 MonKrets 3 , precisionHemmabana
- '' -Serieban 7Lag 4
26/8 LörNationell tävlingÖverum
28/8 MonSerieban 8Lag 1
- '' -Krets 4, precisionHemmabana
3/9 SönKM internationell grovpistolLag 2
- '' -Kretsmskp A+B+CHögsby / Ålem
9/9 LörGevär, Duell 5&6
- '' -SSM , precisionKronobergs krets
16/9 LörGevär, Långhåll-22lr 3
17/9 SönDöderhultsträffenDöderhult
- '' -KM Militär snabbmatchLag 3
23/9 LörNationell tävlingÖverum
30/9 LörMagnumfältSlättingebygd
1/10 SönTjursboträffenAnkarsrum
7/10 LörKM BanfältLag 4
8/10 SönÄlgjakt, skjutförbud 8/10-15/10
21/10 LörGevär, Duell 7&8
22/10 SönHubertusträffenVästervik
28/10 LörGevär, Långhåll-22lr 4
29/10 SönMårtenträffenMörrum
18/11 LörMörkerfältVimmerby
- '' -Gevär, Långhåll-22lr 5
25/11 LörSeriefält 1-24Lag 1
9/12 LörSeriefält 2-24Lag 2
16/12 LörGevär, Långhåll-22lr 6

Fältskytte Lördagar kl 09.30-10.00 Anmälan
Banskytte Måndagar kl 17.30-18.00 Anmälan
Svartkrutsskytte Tisdagar kl 17.00-20.00
Nybörjarkurs Onsdagar kl 18.00-20.00
Dynamiskt skytte Torsdagar kl 17.00-20.00

skriv ut

visa alla för året

årets program som pdf