Skjutprogram

DatumTävlingPlatsArr.  
29/5 SönSweden Cup IPSC (pistolbanor bokade hela veckan, 25m&100m från 26/5) & NPK KMLänk
30/5 MonDuell 5/6Lag 3
4/6 LörIPSC hagel level 1 (dynamiska&hästskon, övriga banor lediga)Länk
5/6 SönGevär, PRS 1
- '' -Nybörjarkurs 10-13
6/6 MonVäxjöträffen, precisionVäxjö Dok.
- '' -Krets 1, MilSnabbHemmabana
- '' -Serieban 1Lag 4
7/6 TisSvartkrutserie 5
9/6 TorGevär, duell 7 & 8 (kl. 17.30)
11/6 LörGevär, PRS 2
12/6 SönKretsmästerskap, MilSnabbMönsterås
- '' -Nybörjarkurs på 25m 10:00-13:00
13/6 MonSerieban 2Lag 1
- '' -Krets 2, MilSnabb
18/6 LörIPSC hagel level 1 (dynamiska&hästskon, övriga banor lediga)Länk
19/6 SönNybörjarkurs på 25m 10:00-13:00
20/6 MonKrets 3, MilSnabb
- '' -Serieban 3Lag 2
25/6 LörGevär, PRS 3
26/6 SönNybörjarkurs på 25m 10:00-13:00
27/6 MonKrets 4, MilSnabb
- '' -Serieban 4 & KM PrecisionLag 3
7/7 TorSM fält OrsaOrsa
25/7 MonDuell 7/8Lag 4
28/7 TorIPSC Hagel level 3 pre match
29/7 FreIPSC Hagel level 3 pre match
30/7 LörIPSC Hagel level 3
31/7 SönIPSC Hagel level 3
1/8 MonDuell 9/10Lag 1
6/8 LörGevär, PRS 4
8/8 MonKretsprecision, 1
- '' -Serieban 5 & KM Int finpistolLag 2
11/8 TorSM prec/milsnabbÖstersund
13/8 LörGevär, 300m 1
14/8 SönKretsmästerskap, militär snabbmatchMönsterås
- '' -Vimmerbyträffen
15/8 MonKretsprecision, 2
- '' -Serieban 6Lag 3
20/8 LörNationall milsnabbÖverum
- '' -Gevär, 300m 2
21/8 SönDöderhultsträffen Döderhult
22/8 MonKretsprecision, 3
- '' -Serieban 7Lag 4
29/8 MonKretsprecision, 4
- '' -Serieban 8Lag 1
3/9 LörKM internationell grovpistolLag 2
4/9 SönKretsmästerskap, precisionEmmaboda
10/9 LörSSM precisionKalmar
11/9 SönKretsmästerskap fältDöderhult
17/9 LörKM Militär snabbmatchLag 3
- '' -Landskapm fält, döderhult
18/9 SönGevär, 300m 3
- '' -Holgerdubbeln, banfält
25/9 SönNationall fältÖverum
- '' -Milsnabb, nationellJohannishus
- '' -Kretsfält 4, NordölandNordöland
1/10 LörKM BanfältLag 4
2/10 SönMagnumfältSlättingebygd
7/10 FreÄlgjakt, skjutförbud på alla banor 7-16/10
23/10 SönHubertusfält, VästervikVästervik
29/10 LörGevär, 300m 4
30/10 SönMårtensträffenKarlshamn
12/11 LörMörkerfältVimmerby
26/11 LörSeriefält 1-23Lag 1
4/12 Sön50m gevär 22lr - 2
10/12 LörSeriefält 2-23Lag 2
18/12 Sön50m gevär 22lr - 3

15/1-23 Sön50m gevär 22lr - 4

Fältskytte Lördagar kl 09.30-10.00 Anmälan
Banskytte Måndagar kl 17.30-18.00 Anmälan
Svartkrutsskytte Onsdagar kl 17.00-20.00
Nybörjarkurs Torsdagar kl 17.30-20.00
Dynamiskt skytte Torsdagar kl 17.00-20.00

skriv ut

visa alla för året

årets program som pdf