Skjutprogram

DatumTävlingPlatsArr.
29/5 OnsSvartkrut bana 3+4Slättingebygd
1/6 LörKM int grovpistolSlättingebygdNärvarande
2/6 SönVäxjöträffen precisionVäxjö
3/6 MonMil snabbmatch 1 + krets 1SlättingebygdLag 1
6/6 TorSista dagen för Rikstävling HemortenSlättingebygd
8/6 LörGevärsduell 3 + 50 precision gevärSlättingebygd
9/6 SönKretmästerskap mil.snabb Ålem
10/6 MonMil snabbmatch 2 + krets 2SlättingebygdLag 2
12/6 OnsSvartkrut 5 + Km svartkrutsduellSlättingebygd
15/6 LörSSM mil.snabbJönköping
16/6 SönSSM mil.snabbJönköping
17/6 MonMil snabbmatch 3 + krets 3SlättingebygdLag 3
23/6 SönMörrumsskottet precisionMörrum
- '' -Vimmerbyträffen fältVimmerby
29/6 LörNat tävling Mil snabbmatchÖverum
30/6 SönGevärsduell 4 + 50m precisionSlättingebygd
1/7 MonKm duellSlättingebygdNärvarande
2/7 TisSM fält, prec. och mil snabbmatch, 2-7/7Malmö
8/7 MonKm banfältSlättingebygdNärvarande
13/7 LörPrecision 300m alla gevärsklasserSlättingebygd
20/7 LörSemesterskjutningen (prel. datum)Slättingebygd
27/7 LörStegerydsträffen precisionJohannishus
5/8 MonKretsprecision 1 v32Slättingebygd
12/8 MonKretsprecision 2 v33Slättingebygd
17/8 LörLånghåll 1Slättingebygd
19/8 MonKretsprecision 3 v34Slättingebygd
24/8 LörNat tävling Mil snabbmatchÖverum
26/8 MonKretsprecision 4 v35Slättingebygd
1/9 SönKretmästerskap prec A + B + CEmmaboda
7/9 LörSSM precisionMalmöhus
- '' -Svartkrut precision Km samt möjlihet till HB-skytteSlättingebygd
8/9 SönSSM precisionMalmöhus
14/9 LörLånghåll 2Slättingebygd
15/9 SönDöderhultsträffen fältDöderhult
21/9 LörKm 300m precision alla gevärsklasserSlättingebygd
28/9 LörNat tävling fältÖverum
- '' -Magnumfält + Föreningseget skytteSlättingebygd
5/10 LörLånghåll 3Slättingebygd
- '' -Tjursboträffen fältAnkarsrum
6/10 SönSvartkrut KM LerduvorSlättingebygd
7/10 MonSkjutförbud pga älgjakt ( en vecka)Slättingebygd
19/10 LörLånghåll 4Slättingebygd
27/10 SönHubertuströffen fältVästervik
2/11 LörLånghåll 5Slättingebygd
- '' -Mörkerfält Vimmerby
3/11 SönMårtenträffen fältMörrum
16/11 LörLånghåll 6Slättingebygd
23/11 LörSeriefält 1-25SlättingebygdLag 1
7/12 LörSeriefälr 2-25SlättingebygdLag 4

Fältskytte Lördagar kl 09.30-10.00 Anmälan
Precision,
Militärsnabbmatch,
Svartkrut
och annat banskytte
måndag - fredag anmälan Kl 17:30 - 18:00
Föreningseget skytte,
svartkrutsskytte
och samtliga gevär,
samling kl 09:00 för gemensamt banbygge
Dynamiskt skytte Torsdagar kl 17.00-20.00