Skjutprogram 2024

DatumTävlingPlatsArr.  
13/1 LörSeriefält 3SlättingebygdLag 3
14/1 SönPRS 1 litet gevärSlättingebygd
20/1 LörSvartkrutsfältSlättingebygd
21/1 SönProva på pistolskytte - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
27/1 LörSeriefält 4SlättingebygdLag 4
28/1 SönPRS 1 stort gevärSlättingebygd
3/2 LörPRS 2 litet gevärSlättingebygd
4/2 SönNybörgarskytte 1Slättingebygd
10/2 LörSeriefält 5SlättingebygdLag 1
11/2 SönNybörjarskytte 2 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
17/2 LörPRS 2 stort gevärSlättingebygd
18/2 SönNybörjarskytte 3 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
20/2 TisÅrsmöte kretsenÅlem
24/2 LörSeriefält 6SlättingebygdLag 2
25/2 SönKretsfält 1Kalmar Dok.
2/3 LörPRS 3 litet gevärSlättingebygd
3/3 SönNybörjarskytte 4 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
9/3 LörSeriefält 7 och Årsmöte (start ca 13:00)SlättingebygdLag 3
10/3 SönKretsfält 2Mönsterås Dok.
16/3 LörPRS 3 stort gevärSlättingebygd
17/3 SönNybörjarskytte 5 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
23/3 LörVårsaluten fältÖverum
- '' -Seriefält 8 + KM (10 stationer)SlättingebygdLag 4
24/3 SönNybörjarskytte 6 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
29/3 FreSvartkrutsfältSlättingebygd
1/4 MonNybörjarskytte 7 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
6/4 LörNybörjarskytte 8 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
7/4 SönKalmarträffenKalmar
8/4 MonSerieprecision 1SlättingebygdLag 1
13/4 LörNybörjarskytte 9 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
14/4 SönKretsfält 3Ölands Pk Dok.
15/4 MonSerieprecision 2SlättingebygdLag 2
20/4 LörMagnumfält + Föreningseget skytteSlättingebygd
21/4 SönNybörjarskytte 10 - 25 m bana 10:00-12:00Slättingebygd
22/4 MonSerieprecision 3SlättingebygdLag 3
27/4 LörRikstävlingen Magnumprecision startar Dok.
- '' -Magnumprecision + Föreningseget skytteSlättingebygd
- '' -Rikstävling Hemorten startarSlättingebygd Dok.
28/4 SönKretsfält 4Nordöland Dok.
29/4 MonSerieprecision 4SlättingebygdLag 4
1/5 OnsValborgsskottetÄngelholm Dok.
4/5 LörGevärsduell 1 + 50m precision gevärSlättingebygd
5/5 SönKretsmästerskap C + BHögsby Dok.
6/5 MonSerieprecision 5SlättingebygdLag 1
11/5 LörPRS 4 litet gevärSlättingebygd
12/5 SönIPSC Sweden cup. Hästskon& Dynamiska bokad från 4/5, alla pistolbanor bokade från 9/5)
13/5 MonSerieprecision 6SlättingebygdLag 2
15/5 OnsSvartkrut bana 1+2Slättingebygd
18/5 LörArbetsdag inför kretsmästerskapetSlättingebygd
19/5 SönKretsmästerskap A + R samt klubbmästerskapSlättingebygd Dok.
20/5 MonSerieprecision 7 + Km bana 10 serierSlättingebygdLag 3
25/5 LörSSM fältVimmerby Dok.
- '' -PRS 4 stort gevärSlättingebygd
26/5 SönSSM fältVimmerby
- '' -Gevärsduell 2 + 50m precision gevärSlättingebygd
27/5 MonSerieprecision 8 + Km int. finpistolSlättingebygdLag 4
29/5 OnsSvartkrut bana 3+4Slättingebygd
1/6 LörKM int grovpistolSlättingebygdNärvarande
2/6 SönVäxjöträffen precisionVäxjö Dok.
3/6 MonMil snabbmatch 1 + krets 1SlättingebygdLag 1 Dok.
6/6 TorSista dagen för Rikstävling HemortenSlättingebygd
8/6 LörGevärsduell 3 + 50 precision gevärSlättingebygd
9/6 SönKretmästerskap mil.snabb Ålem Dok.
10/6 MonMil snabbmatch 2 + krets 2SlättingebygdLag 2 Dok.
12/6 OnsSvartkrut 5 + Km svartkrutsduellSlättingebygd
15/6 LörSSM mil.snabbJönköping Dok.
16/6 SönSSM mil.snabbJönköping
17/6 MonMil snabbmatch 3 + krets 3SlättingebygdLag 3 Dok.
23/6 SönMörrumsskottet precisionMörrum
- '' -Vimmerbyträffen fältVimmerby
29/6 LörNat tävling Mil snabbmatchÖverum
30/6 SönGevärsduell 4 + 50m precisionSlättingebygd
1/7 MonKm duellSlättingebygdNärvarande
2/7 TisSM fält, prec. och mil snabbmatch, 2-7/7Malmö
8/7 MonKm banfältSlättingebygdNärvarande
13/7 LörPrecision 300m alla gevärsklasserSlättingebygd
20/7 LörSemesterskjutningen (prel. datum)Slättingebygd
27/7 LörStegerydsträffen precisionJohannishus
5/8 MonKretsprecision 1 v32Slättingebygd
12/8 MonKretsprecision 2 v33Slättingebygd
17/8 LörLånghåll 1Slättingebygd
19/8 MonKretsprecision 3 v34Slättingebygd
24/8 LörNat tävling Mil snabbmatchÖverum
26/8 MonKretsprecision 4 v35Slättingebygd
1/9 SönKretmästerskap prec A + B + CEmmaboda
7/9 LörSvartkrut precision Km samt möjlihet till HB-skytteSlättingebygd
- '' -SSM precisionMalmöhus
8/9 SönSSM precisionMalmöhus
14/9 LörLånghåll 2Slättingebygd
15/9 SönDöderhultsträffen fältDöderhult
21/9 LörKm 300m precision alla gevärsklasserSlättingebygd
28/9 LörMagnumfält + Föreningseget skytteSlättingebygd
- '' -Nat tävling fältÖverum
5/10 LörTjursboträffen fältAnkarsrum
- '' -Långhåll 3Slättingebygd
6/10 SönSvartkrut KM LerduvorSlättingebygd
7/10 MonSkjutförbud pga älgjakt ( en vecka)Slättingebygd
19/10 LörLånghåll 4Slättingebygd
27/10 SönHubertuströffen fältVästervik
2/11 LörLånghåll 5Slättingebygd
- '' -Mörkerfält Vimmerby
3/11 SönMårtenträffen fältMörrum
16/11 LörLånghåll 6Slättingebygd
23/11 LörSeriefält 1-25SlättingebygdLag 1
7/12 LörSeriefälr 2-25SlättingebygdLag 4

Fältskytte Lördagar kl 09.30-10.00 Anmälan
Precision,
Militärsnabbmatch,
Svartkrut
och annat banskytte
måndag - fredag anmälan Kl 17:30 - 18:00
Föreningseget skytte,
svartkrutsskytte
och samtliga gevär,
samling kl 09:00 för gemensamt banbygge
Dynamiskt skytte Torsdagar kl 17.00-20.00