Skjutprogram

DatumTävlingPlatsArr.  
5/1 LörTrettondagsskjutningKalmarLänk
12/1 LörSvartkrutsfält Slättingebygd Dok.
19/1 Lör3:e SeriefältLag 3
26/1 Lör4:e SeriefältLag 4
2/2 LörKretsmästerskap luftpistolMönsterås Dok.
10/2 SönKretsfält 1, KalmarKalmar Dok.
16/2 Lör5:e SeriefältLag 1
17/2 SönVårsalutenÖverum Dok.
20/2 OnsKretsårsmöte Dok.
24/2 SönVårsalutenÖverum Dok.
2/3 Lör6e seriefält & årsmöteLag 2
3/3 SönKretsfält 2, HögsbyHögsby Dok.
16/3 Lör7:e SeriefältLag 3
17/3 SönKretsfält 3, ÅlemÅlem Dok.
23/3 LörIPSC Tournament (dynamiska & hästskon bokad 22-23/3)SlättingebygdLänk
30/3 LörSeriefält 8 & Klubbmästerskap fält 10 stationerLag 4
31/3 SönKalmarträffen fältKalmar Dok.
7/4 SönKretsfält 4, ÖlandÖland
7/4 SönIPSC kurs 6-7/4, dynamiska vallenSlättingebygd
13/4 LörRynketian, precisionLjungbyhed Dok.
13/4 LörMagnumbanaSlättingebygd
14/4 SönIPSC kurs 13-14/4, dynamiska. Hästskon bokad 14/4
14/4 SönVårjakten, Örkelljunga Örkelljunga Dok.
14/4 SönSkattjakten fältJohannishus
19/4 FreSvartkrutsfält Slättingebygd
28/4 SönIPSC Hagel 27-28/4Slättingebygd
28/4 SönJämjöträffen fältJämjö
4/5 LörHemortens, 4/5-6/6
4/5 LörMagnumfältSlättingebygd Dok.
5/5 SönKretsfält 5, Nordöland, KM C & BNordöland
11/5 LörArbetsdag
12/5 SönKretsfält 6, NybroSlättingebygd
13/5 MonDuell 1/2Lag 1
20/5 MonDuell 3/4Lag 2
25/5 LörSSM fält (25-26/5)Döderhult
25/5 LörIPSC Minirifle (banor bokade 23-25/5)Slättingebygd
3/6 MonSerieban 1Lag 3
3/6 MonKrets 1, MilSnabb
6/6 TorVäxjöträffen, precisionVäxjö
9/6 SönSSM militär snabbmatch
10/6 MonSerieban 2Lag 4
10/6 MonKrets 2, MilSnabb
16/6 SönKretsmästerskap, MilSnabbEmmaboda
17/6 MonSerieban 3Lag 1
17/6 MonKrets 3, MilSnabb
24/6 MonSerieban 4Lag 2
25/6 TisKrets 4, MilSnabb
1/7 MonSerieban 5 & KM PrecisionLag 3
2/7 TisSM nationellt 2-7/7 2019
13/7 LörDackefejden, SM IPSC Rifle - level 3 (11-14/7) Banor bokade för byggeSlättingebygdNybro & Kalmar
29/7 MonSerieban 6Lag 4
5/8 MonSerieban 7Lag 1
12/8 MonSerieban 8 & KM Int finpistol & Kretsserie precision 1 Lag 2
18/8 SönVimmerbyträffen, fältVimmerby
19/8 MonKrets 2 Precision
19/8 MonDuell 5/6Lag 3
25/8 SönDöderhultsträffen 2019Döderhult
26/8 MonKrets 3 Precision
26/8 MonDuell 7/8Lag 4
1/9 SönSDC IPSC, 31/8-1/9Slättingebygd
1/9 SönKretsmästerskap, precisionHögsby
2/9 MonDuell 9/10Lag 1
2/9 MonKrets 4 Precision
7/9 LörSSM Precision 2019AnkarsrumKalmar Norra
7/9 LörKM internationell grovpistolLag 2
7/9 LörSSM precision 2019Kalmar Norra
15/9 Sönmästerträffen, ÖverumÖverum
21/9 LörKM Militär snabbmatchLag 3
22/9 SönHolgerdubbeln, banfält
28/9 LörKM BanfältLag 4
29/9 SönTjursboträffen, fält
29/9 SönMagnumfältSlättingebygd Dok.
5/10 LörArbetsdag
6/10 SönKretsmästerskap fält A-RSlättingebygd
7/10 MonÄlgjakt, skjutförbud på alla banor 7-13/10
20/10 SönHubertusfält, VästervikVästervik
27/10 SönMårtensträffen 2015Karlshamn
23/11 LörSeriefält 1-20Lag 1
7/12 LörSeriefält 2-20Lag 2

Fältskytte Lördagar kl 09.30-10.00 Anmälan
Banskytte Måndagar kl 17.30-18.00 Anmälan
Svartkrutsskytte Onsdagar kl 17.00-20.00
Dynamiskt skytte Torsdagar kl 17.00-20.00