Skjutprogram

DatumTävlingPlatsArr.  
13/1 LörSvartkrutsfält Slättingebygd Dok.
20/1 Lör3:e SeriefältLag 2
27/1 LörKretsmästerskap luftpistolMönsteråsMönsterås Dok.
3/2 Lör4:e Seriefält Lag 3
11/2 SönKretsfält 1, KalmarKalmarKalmar Dok.
17/2 Lör5:e SeriefältLag 4
18/2 SönVårsalutenÖverumÖverum Dok.
25/2 SönVårsalutenÖverumÖverum Dok.
3/3 Lör6e seriefält & årsmöteLag 1
4/3 SönKretsfält 2, HögsbyHögsbyHögsby Dok.
11/3 SönÅtvids nationella fältÅtvidaberg Dok.
17/3 LörSmålandsfejden IPSCKalmarKalmar
17/3 Lör7:e SeriefältLag 2
18/3 SönKretsfält 3, Döderhult. Flyttas till 23/9DöderhultDöderhult
24/3 LörSeriefält 8 & Klubbmästerskap fält 10 stationerLag 3
30/3 FreSvartkrutsfält Dok.
31/3 LörIpsc kurs, dynamiska vallen
1/4 SönIpsc kurs, dynamiska vallen
8/4 SönSweden Cup, IPSCKullenKullen
8/4 SönSkattjakten fält, inställdJohannishusJohannishus
8/4 SönMSG Rifle, IPSC Svenska cupenMalmöMalmö
8/4 SönKalmarträffen fält inställt pga snösmältningKalmarKalmar
13/4 FreIpsc examination, dynamiska och hästskon
14/4 LörMagnumbanaLag 4
15/4 SönKretsfält 2, Högsby OBS! Ny plats!!!Högsby Dok.
22/4 SönKalmar Shotgun, IPSCKalmarKalmar
22/4 SönKretsfält 5, NordölandNordölandNordöland Dok.
29/4 SönJämjöträffen fält (inställd)JämjöJämjö Dok.
29/4 SönIPSC Hagel, svenska cupen, banor bokade hela helgen
5/5 LörMagnumfält
6/5 SönKretsmästerskap C&B, samt Kretsfält 6, E-bodaEmmabodaEmmaboda Dok.
6/5 SönRikstävlingen hemortens banor (6/5-6/6)
12/5 LörMilitär snabbmatch, Kristianstad Kristianstad Dok.
12/5 LörPoängfält, Ålem minnesskjutningÅlem Dok.
13/5 SönSSM militär snabbmatchVäxjöVäxjö
13/5 SönKretsmästerskap A/R (ändrat till 7/10)Nybro
13/5 SönKretsfält, döderhultDöderhult Dok.
14/5 MonDuell 1/2Lag 1
16/5 OnsSvartkrutsserie 1
19/5 LörSSM fält (19-20/5)BlekingeBlekinge Dok.
21/5 MonDuell 3/4Lag 2
26/5 LörSweden Cup, IPSCYstadYstad
26/5 LörRevolver & A-vapentävlingKristianstad Dok.
28/5 MonKretsserie precision 1 & Serieban 1Lag 3
30/5 OnsSvartkrutsserie 3 & 4
2/6 LörRM MagnumprecisionKlinteKlinte
2/6 LörArbetsdag 08-13Slättingebygd
4/6 MonKretsserie precision 2 & Serieban 2Lag 4
6/6 OnsVäxjöträffenVäxjö Dok.
9/6 LörSSM MilSnabb 9-10/6Växjö Dok.
10/6 SönSweden Cup, IPSCKalmarKalmar
11/6 MonKretsserie precision 3 &Serieban 3Lag 1
13/6 OnsSvartkrutsserie 5
16/6 LörArbetsdag IPSC rifle
17/6 SönSweden Cup, IPSCKöpenhamnKöpenhamn
18/6 MonKretsserie precision 4 & Serieban 4Lag 2
25/6 MonSerieban 5 & KM PrecisionLag 3
27/6 OnsSM militär snabbmatchKarlstadKarlstad
1/7 SönIPSC rifle (banorna bokade hela veckan)NybroNybro
8/7 SönSweden Cup, IPSCMalmöMalmö
10/7 TisSM fält, prec. & Mil.Snabb (10-15/7)Skövde
14/7 LörIPSC minirifleNybroNybro
15/7 SönBlacksmith Rifle Open, IPSC
30/7 MonSerieban 6Lag 4
4/8 LörSemesterskjutning samling 08.00Slättingebygd
5/8 SönKrets 1, MilSnabb
6/8 MonSerieban 7Lag 1
11/8 LörLandslagsuttagning, fältDöderhultDöderhult
12/8 SönIPSC Sweden Cup, banorna bokade hela helgen
12/8 SönKrets 2, MilSnabb
13/8 MonSerieban 8 & KM Int finpistolLag 2
18/8 LörMilitär snabbmatchÖverum Dok.
18/8 LörSM magnumfält 18-19/8 2018GävleborgGävleborg
19/8 SönKrets 3, MilSnabb
19/8 SönKretsmästerskap, MilSnabbKalmar Dok.
20/8 MonSerieban 6, nytt datumLag 4
25/8 LörVimmerbyträffen, fältVimmerbyVimmerby
26/8 SönDöderhultsträffen 2018 Dok.
26/8 SönKrets 4, MilSnabb
26/8 SönVäxjö Shotgun, IPSC
27/8 MonDuell 5/6Lag 3
29/8 OnsSvartkrut, banfältSlättingebygd
2/9 SönKalmar Rifle, IPSC Svenska cupen
2/9 SönKretsmästerskap, precisionMönsterås Dok.
3/9 MonDuell 7/8Lag 4
8/9 LörKM internationell grovpistolLag 2
8/9 LörSSM precision 2018 (8-9/9) Dok.
9/9 SönSweden Cup, IPSCLaholmLaholm
10/9 MonDuell 9/10Lag 1
16/9 SönMästerträffen, ÖverumÖverumÖverum Dok.
22/9 LörIPSC Kurs 22-23/9
22/9 LörKM militär snabbmatchLag 3
23/9 SönKretsfält 3, DöderhultDöderhult
23/9 SönHolgerdubbeln, banfält
23/9 SönIPSC Kurs 22-23/9
29/9 LörIPSC Kurs 29-30/9
29/9 LörKM BanfältLag 4
30/9 SönTjursboträffen, fältAnkarsrumAnkarsrum Dok.
30/9 SönMagnumfält Dok.
30/9 SönIPSC Kurs 29-30/9
6/10 LörMilsnabb, nationellÖverumÖverum Dok.
6/10 LörArbetsdag
7/10 SönKretsmästerskap fält A-RNybroNybro Dok.
8/10 MonÄlgjakt, skjutförbud på alla banor 8-14/10
14/10 SönKretsfält, Öland - flyttad, nytt datum meddelas senare
21/10 SönHubertusfält, VästervikVästervikVästervik Dok.
27/10 LörÖlands fältserie 8
28/10 SönMårtensträffen 2018KarlshamnKarlshamn Dok.
10/11 LörMörkerfält Vimmerby Vimmerby Dok.
11/11 SönSlipsknuten, fält INSTÄLLD ÅlemÅlem
24/11 LörSeriefält 1-19Lag 1
8/12 LörSeriefält 2-19Lag 2
23/3-19 LörIPSC TournamentSlättingebygd
28/4-19 SönIPSC Hagel 27-28/4Slättingebygd
25/5-19 LörIPSC Minirifle (banor bokade 23-25/5)Slättingebygd
13/7-19 LörDackefejden, SM IPSC Rifle - level 3 (11-14/7) Banor bokade för byggeSlättingebygdNybro & Kalmar
1/9-19 SönSDC IPSC, 31/8-1/8Slättingebygd
7/9-19 LörSSM Precision 2019AnkarsrumKalmar Norra

Fältskytte Lördagar kl 09.30-10.00 Anmälan
Banskytte Måndagar kl 17.30-18.00 Anmälan
Svartkrutsskytte Onsdagar kl 17.00-20.00
Dynamiskt skytte Torsdagar kl 17.00-20.00